Skąd pomysł na bloga „Psycholog na tropie”?

W wywiadach bardzo często jestem pytana, czy psychologia pomaga mi w pisaniu kryminałów. Chciałabym dzielić się tu z Wami aspektami psychologii, które z różnych względów mnie interesują - tak, żebyście sami wyrobili sobie opinię na temat tej nauki (a przynajmniej mojego do niej podejścia, bo z góry ostrzegam, że blog ten piszę całkowicie subiektywnie).

Mam nadzieję, że miejsce to okaże się inspiracją nie tylko dla adeptów pisarstwa, ale też dla wszystkich osób zainteresowanych światem wokół nas. A może sprowokuje do przemyślenia pewnych spraw i/lub do dyskusji na ich temat.

Będę tu poruszać kwestie nie tylko dotyczące tematyki stricte kryminalnej. Dlaczego? Przecież kryminał to nie tylko pytanie „kto zabił?”, to przede wszystkim ludzie.

A psychologia? Psychologia to nic innego, jak nauka o nas samych.

Syndrom Otella, czyli kilka słów o zazdrości

Opublikowany 2015/09/15

Kryminały aż kipią od emocji, prawda? Wśród nich jest zazdrość, która niejednokrotnie staje się motywem zabójstw (nie tylko w książkach, ale także w prawdziwym życiu). Zdradzona osoba mści się albo na swoim niewiernym partnerze albo na jego kochanku/kochance.

Przeczytaj pozostałą część wpisu »

Ten król był nagi, czyli dlaczego warto mieć swoje zdanie

Opublikowany 2015/09/05

Co mają wspólnego klasyczny eksperyment z psychologii, baśń Andersena, sławny piłkarz, wirtuoz skrzypek i pewien mniej znany młody człowiek? 

Przeczytaj pozostałą część wpisu »

Psycholog na tropie

Opublikowany 2015/09/05

Skąd pomysł na bloga „Psycholog na tropie”? W wywiadach bardzo często jestem pytana, czy psychologia pomaga mi w pisaniu kryminałów. Pomaga? 

Przeczytaj pozostałą część wpisu »